A Bartók Béla út 30. alatt álló házat a Bertalan-udvar társasház nevű cég építtette a Fővárosi Alkalmazottak Nemzeti Szövetsége számára.
A mezzaninos, ötemeletes, art deco stílusban tervezett, magastetős épület saroktelken áll zártsorú beépítésben, a Bertalan Lajos utca felé franciaudvarral. Bejárata is a Bertalan Lajos utcára nyílik. Alaprajza függőfolyosós rendszerű egy lépcsőházzal.
Az eredeti tervek alapján az alagsorban pincerészek, raktárhelyiségek, a földszinti étteremhez tartozó borpince, konyha, kamra és mosdók kaptak helyet. A földszinten a Bartók Béla út felőli oldalon üzletsor, a Bertalan Lajos utca felőli oldalon étterem volt.
A lakószinteken 6-6 lakás volt (összesen 38). A Bartók Béla út és a Bertalan Lajos utca 19. felé eső oldalon meglehetősen nagy lakások voltak „úri szobával”, szalonnal, lakásonként több hálóval. Cselédszoba mindegyik lakáshoz tartozott. A házban beépítésmódjának köszönhetően egyetlen udvari lakás sincs.
A földszinti portálokat és a mezzanin ablakait összefogó keretek fölött a homlokzatot váltakozva nyitott és zárterkélyek tagolják, a sarkon hengeres zárterkély emeli az épület szépségét. A zárterkélyeknél lépcsőzetes attikafal emelkedik a párkány fölé, lőrésszerű szellőzőkkel. A vakolt homlokzatot födém- és könyöklőmagasságban vízszintes lemezpárkányok és ugyancsak horizontális jellegű ablakkeretezések díszítik, kétoldalt csíkozott falsávokkal.
A tervekből az is kiderül, hogy a padláson volt a házmester egy szoba-konyhás lakása. Ezenkívül mosókonyha, mángorló-vasaló és poroló terasz volt még ezen a szinten
Az épület használatbavétele idején csak lépcsőkön lehetett közlekedni az emeletek között. A Gyurica Sándor-féle, 320kg (4 személy) teherbírású felvonót később, 1939-ben építették be.
Források:
Budapest Főváros Levéltára (XV. 17. d. 329-5031/1)
Ferkai András: Buda építészete a két világháború között. MTA Művészettörténeti Kutatóintézet, Budapest, 1995