1/1
Tartalom

    Budapest100

    A 14. Budapest100 a város késő modern örökségét mutatta be és annak megítéléséről, lehetséges jövőjéről indított diskurzust. A város épületei ebből az időszakból is rengeteg érdekes történetet, felfedeznivalót rejtenek, amelyeket a sétanapon és a nyitott házak hétvégéjén ismerhettek meg a város épületeinek és történeteinek rajongói. Egyúttal azt is feltérképezhettük, hogyan változott egy-egy ház, utca, vagy környék, és hogyan alakult a sorsuk a bennük egykor és most élő közösségekkel együtt.

    A témaválasztással célunk volt, hogy párbeszédet indítsunk egy olyan évtized, sőt egy egész korszak építészetéről, amelyről feldolgozatlansága miatt még kevés információ áll rendelkezésre. Az ismeretek hiányában sok olyan épületet fenyeget a lebontás vagy az eredeti karaktert teljesen elfedő felújítások veszélye, amelyek komoly építészeti, városképi értéket képviselnek.

    Történeti kontextusuk miatt a közvélemény sokszor negatívan fordul a szocialista időszak épületeihez, nemzetközi szinten azonban egyre több projekt foglalkozik a késő modern építészet értékeivel és az örökség feldolgozásával a közép-európai régióban, és számos kezdeményezés vizsgálja a Kelet és Nyugat közötti kapcsolódásokat is. Ezekhez a törekvésekhez is csatlakoztunk az idei programmal, amely egyben a KÉK “Modern évadának” egyik kiemelt eseménye volt.

    Idén először lehetőség volt a tervezőkkel, az első beköltöző lakókkal is kapcsolatot teremteni, és megvizsgálni azt is, hogy az elmúlt ötven évben a koncepciók hogyan értek be, megvalósultak-e és miként változtak, újultak meg környékek, városrészek. Kezdettől fogva biztosak voltunk benne, hogy ezeket a sokszor szürke, barátságtalan külsejű házakat is közelebb lehet hozni az emberekhez az eddigi eszközeinkkel, nevezetesen: a személyes történeteken keresztül.

    A hétvégét megelőző csütörtöki Szakmai napot, amely 2022 óta a Budapest100 programjának része, ugyanez a gondolat vezérelte: május 9-én összesen tizenkét, a ‘70-es évektől alkotó építésszel készítettünk egy-egy 45-50 perces villáminterjút a Kortárs Építészeti Központ Bartók Béla úti irodájában. (Ezenkívül további három interjúra nyílt lehetőségünk az esemény után, így lett végül öszesen tizenöt.) Ezeket az interjúkat egy kiadványban jelentettük meg 2024. augusztus 29-én, és podcast formájában is tervezzük publikálni őket a jövőben.

    A pénteki Sétanap egyrészt a KÉK Városi Séták csapatával együttműködésben szerveződött, másrészt az ekkor megvalósuló sétaútvonalak által érintett házak a ModernTéka adatbázisban kereshetővé is váltak. Összesen 11 séta valósult meg felkért szakértők vezetésével, akik valamilyen módon mind hosszabb ideje foglalkoznak a késő modern épített örökséggel.

    A hétvége folyamán összesen 39 nyitott házba látogathattak el az érdeklődők, amelyek között volt sok-sok izgalmas egyedi lakóház, templom, csillagvizsgáló, uszoda, ravatalozó, irodaház, és természetesen terítékre kerültek a korszak jellegzetes iparosítási törekvéseit tükröző lakótelepek is. A 292 program között helyet kapott több mint 30 városi séta is, amit szintén az önkénteseink tartottak.

    Az önkéntesek és a látogatók pozitív visszajelzései alapján a program elérte célját, és ha “csak” egy hétvége erejéig is, de több ezer ember ismerkedett budapesti késő modern épületekkel, ismét tanúbizonyságot adva a Budapest100 mottójáról, amely szerint “Minden ház érdekes!”.

     

    Programfüzet

    Partnereink

    Megszólított házak