Lezárult a Budapest100 részvételével zajló City Memories projekt

1/1
Tartalom

    Részletek

    Szeptember végén a stockholmi zárókonferenciával fejeződött be a City Memories nevű nemzetközi projekt, amelyben a Budapest100 mint projekt Budapest Főváros Levéltára partnereként vett részt. 

    A Kreatív Európa által támogatott City Memories – Visualizing change in three European Capitals projektben Stockholm, Budapest és Koppenhága városi levéltárainak szakemberei vettek részt. A projekt célja az volt, hogy új módszereket dolgozzon ki az építészeti tervek és rajzok iránti igények és felhasználási módok kiszolgálására, és hogy a célzott felhasználói csoportok számára elérhetőbbé, jól értelmezhetőbbé és élményszerűvé tegye azokat.

    A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) a Budapest100 kapcsán szinte a kezdetektől fogva együttműködik Budapest Főváros Levéltárával: a levéltár minden évben támogatja és segíti kutatóinkat, illetve tervmásolatokat biztosítanak a megnyitó házak számára, amik általában az épülettörténeti kiállítások leglátványosabb elemei. A City Memories projekt lehetőséget adott rá, hogy pontosítsuk és megújítsuk azt a módszertant, amely során a Budapest100 során elkészült épülettörténeti kutatások bekerülnek a Levéltár gyűjteményébe a tervmásolatokért cserébe. Az önkéntesek által összeállított kutatásokat folyamatosan töltjük fel a Budapest100 honlapjára, ahol szabadon böngészhetőek. A BFL-lel való együttműködésünk keretében a kutatási anyagok hamarosan a Budapest Időgép felületén is elérhetőek lesznek, így egy platformon jelenhetnek meg a források és a belőlük kinyert tudásanyag. A projekt során szorosabbra fűztük az együttműködést a levéltári workshopok rendszerének kialakításával – ezeket az alkalmakat a kutatással kapcsolatos praktikus, gyakorlati információk megosztásán túl raktársétákkal is kiegészítettük, még élvezetésebbé téve őket az önkéntesek számára.

    A BFL a projekt során nemcsak a KÉK-kel, hanem az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karával is együttműködött. Az építészhallgatók kurzusaik során digitális 3D-modelleket készítenek budapesti épületekről, amelyekhez a BFL-ben található tervanyagokat is felhasználják. A modellek szintén megjelennek a Budapest Időgépen, így közelebbi képet adva a felhasználóknak a történelmi épületekről, és egyben a hallgatókat is segítik abban, hogy pontosabban megismerjék őket.

    A tavalyi budapesti és koppenhágai partnertalálkozók után a projekt Stockholmban zárult egy háromnapos eseménnyel, amelyen a BFL részéről Sipos András főosztályvezető, főlevéltáros, főtanácsos, Telek Ágnes főlevéltáros, tanácsos, Kún Emese főlevéltáros és Brunner Attila főosztályvezető-helyettes, főlevéltáros vettek részt. A Budapest100-at Grócz Bíborka és Szij Barbara jelenlegi projektvezetők (KÉK), illetve Szerencsés Rita korábbi projektvezető, az URBACT által validált szakértő képviselték.

    A háromnapos esemény első napján a stockholmi levéltár tervtárát jártuk be, és egy módszertani workshopon a nőnemű építtetők kutatására irányuló alprojektjükkel ismerkedtünk meg. A második napon az ArkDes épületében zajlott a zárókonferencia, ahol minden partner beszámolt a két év alatt elért eredményekről (a Budapest100 kapcsán Szerencsés Rita adott elő), a közös munka tanulságairól, jövőbeli perspektívákról. A koppenhágai alprojekt célja az volt, hogy a Dán Királyi Akadémia építészképzése során a hallgatók nagyobb mértékben használják a tervtári anyagokat, ezzel is segítve a fenntartható tervezést és városfejlesztést. A stockholmi alprojekt pedig a női házépíttettők kutatására, az adatbázisukban való láthatóbb megjelenítésükre, illetve a sokféle forrásból származó információk szintetizálásának széleskörű elterjesztésére irányult.

    A konferencia ünnepi vacsorával zárult a Stigbergets Borgarrumban. A múzeumot, amely egy 19. századi polgári család életmódját hivatott bemutatni a berendezéseken keresztül, Anna Lindhagen svéd szociáldemokrata politikus és nőjogi aktivista alapította 1929-ben, és a ház azóta is rendszeresen összejövetelek színtere.

    A harmadik napon bejártuk Stockholm ikonikus városházáját, ezután a levéltár pedagógiai foglalkozásaiért felelős munkatársaival városi sétán vettünk részt, és végül meglátogattuk az éppen átalakítás alatt lévő, de ugyancsak emblematikus városi könyvtárat.

    A projekt részletes leírása, a svéd és dán partnerek eredményei, valamint a budapesti partnerség által létrehozott módszertani útmutatók ide kattintva elérhetőek.