City Memories
Részletek
A Kreatív Európa által támogatott City Memories – Visualizing change in three European Capitals projektben Stockholm, Budapest és Koppenhága városi levéltárainak szakemberei vettek részt. A projekt célja az volt, hogy új módszereket dolgozzon ki az építészeti tervek és rajzok iránti igények és felhasználási módok kiszolgálására, és hogy a célzott felhasználói csoportok számára elérhetőbbé, jól értelmezhetőbbé és élményszerűvé tegye azokat.
A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) a Budapest100 kapcsán a kezdetektől fogva együttműködik Budapest Főváros Levéltárával: a levéltár minden évben támogatja és segíti kutatóinkat, illetve tervmásolatokat biztosítanak a megnyitó házak számára, amik általában az épülettörténeti kiállítások leglátványosabb elemei. A City Memories projekt lehetőséget adott rá, hogy pontosítsuk és megújítsuk azt a módszertant, amely során a Budapest100 során elkészült épülettörténeti kutatások bekerülnek a Levéltár gyűjteményébe a tervmásolatokért cserébe.
A projektpartnerek
Budapest Főváros Levéltára
Stockholm Városi Levéltár
Koppenhága Városi Levéltár
Az Európai Unió által társfinanszírozott program célja, hogy elősegítse az európai kulturális örökség jobb megértését egy fenntartható és befogadó jövő építése érdekében. Az egyes levéltárak különböző alprojektekkel dolgoznak a nemek közötti egyenlőség, a fenntarthatóság, a közös alkotás és a digitális bemutatás témakörében. A levéltárak helyi szinten különböző partnerintézményekkel és egyben Európán átívelő együttmáködésben hozzák össze a kulturális örökséggel foglalkozó szakembereket és kutatókat, hogy párbeszédet folytassanak az átfogó kérdésekről és a projektből származó felismerésekről.
A projekt 2023 februárjában kezdődött és 2024 szeptemberében zárult egy stockholmi zárókonferenciával.
A BFL alprojektjei
A Budapest Főváros Levéltárában található építészeti tervgyűjtemény a felhasználói csoportok széles körét szolgálja ki. A történészeken és más hivatásos kutatókon (építészek, művészettörténészek stb.) túl visszatérő felhasználói csoportok az egyetemi hallgatók és az amatőr kutatók, akik a citizen science, azaz a civil tudomány bázisát erősítik. A Budapest100 önkéntes kutatóival való együttműködés lehetővé teszi a levéltárosok számára, hogy menet közben megismerjék érdeklődési köreiket és módszertanukat. Emellett a BFL aktívan együttműködik az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karával, akik archív tervek alapján digitális történeti épületrekonstrukciókkal kapcsolatos kurzusokat tartanak. Az ilyen típusú kapcsolatok lehetőséget adnak arra, hogy az építészeti rajzok minél szélesebb körű hasznosítási lehetőségeit feltárják, és az eredményeket visszaforgassák a levéltári gyűjteménybe. A City Memories projektben való részvétel fő célja a továbbgondolás és az együttműködés magasabb szintre emelése. Jelenleg hatalmas mennyiségű adatot és dokumentumot bocsátanak a széles közönség rendelkezésére. A projektek egy része, amelyek során ezeket felhasználják, adatbázisokat, kiadványokat és különböző típusú metaadatokat vagy újonnan létrehozott digitális tartalmakat eredményeznek. Kiváló példa erre az egyetemi hallgatók által készített 3D modellek vagy a Budapest100 önkéntesei által készített épülettörténeti dokumentációk. Ezek az eredmények sokféle módon újrafelhasználhatók, ezért a levéltár feladata az, hogy az archív információs rendszerünkbe és a digitális adattárukba való bevitelükhöz új utakat építsenek ki, hogy hozzáférhetővé és újrafelhasználhatóvá tegyék őket további érdekelt felek számára. Ez a fajta adatkörforgás a digitális korszakra jellemző levéltári anyagok gazdagításának és hasznosításának új módja.
A KÉK és a BFL együttműködése
Budapest Főváros Levéltára kezdetektől együttműködik a Kortárs Építészeti Központtal (KÉK) mint a Budapest100 projektgazdájával. A program előkészítésének szerves része az önkéntesek által végzett levéltári kutatás a program során megnyitó épületek történetéről. A levéltári anyagok felhasználásával új ismereteket szereznek nemcsak egy adott épület, de saját lakóhelyük történetéről is. Az általuk készített kutatásokat egyrészt a Budapest100 hétvégéjén épülettörténeti kiállítások keretében mutatják be, emellett pedig a lakók történeteivel és fotódokumentációval kiegészített anyagokat a Budapest100 honlapján tesszük közzé.
A City Memories keretében a BFL-lel együtt részletes módszertant dolgoztunk ki az önkéntesek által összegyűjtött adatok és kutatási anyagok hosszú távú archiválására és további nyilvános felhasználására. Ehhez szükséges volt a hosszú távú e-archiválás szabványainak és előírásainak a Budapest100 adattípusaihoz való igazítása, valamint meg kellett határozni az archiválandó adatcsomagokat, az átadás és az OAIS-kompatibilis levéltári rendszerbe való bevitel folyamatának lépéseit. A projekt célja az volt, hogy a partnerek útmutatókat dolgozzanak ki, illetve pilot projekteket valósítsanak meg annak modellezésére, hogy ezt a gyűjteményt és más levéltári állományokat hogyan lehet integrált módon bemutatni és felhasználni, és hogyan lehet beilleszteni őket a történeti adatokat már tartalmazó térinformatikai rendszerekbe.
Az Óbudai Egyetem és a BFL együttműködése
Budapest Főváros Levéltára és az Óbudai Egyetem útmutatókat és módszertant dolgozott ki az egyetemi képzés során létrehozott 3D modellek archiválására. Ehhez a hosszú távú e-archiválás szabványainak és előírásainak a felsőoktatásban ArchiCad szoftverrel létrehozott 3D modellekre való adaptálására, az archiválandó adatcsomagok, az átadás és az OAIS-kompatibilis levéltári rendszerbe történő átvitel folyamatainak meghatározására van szükség. A projekt azt is megvizsgálta, hogy milyen módon lehet az ilyen jellegű tartalmakat a Budapest Időgéphez csatlakoztatni és történeti adatokat már tartalmazó térinformatikai rendszerekbe integrálni. E folyamat eredményeit és tapasztalatait jógyakorlatként egy útmutatóban teszik közzé.
A projekt során elkészített dokumentációk és útmutatók
Digital Historical Building Reconstructions – Archiving 70 3D Digital models
3D Models of Historical Buildings created from Archival Drawings – A Best Practice Guide
The presentation of archival materials in the houses opened during Budapest100
Data Circulation between Archives and Citizen Science: Case of Budapest100 – A Best Practice Guide