This content is not yet translated to English. Please let us know, if you can contribute to this website with translations, which we highly appreciate.

1/1
Content

    Data and description

    Az V. kerületi Október 6. utca a lipótvárosi telekelosztások nyomán alakult ki a 19. század elején, egy temető helyén. Maga az utca több névváltoztatáson esett át a század folyamán, ezek pontos dátumáról vitatkoznak a források. Annyi bizonyos, hogy a kezdetben Niederlagsgasse, vagyis Raktár utca később a Göttergasse, vagyis Bálvány utca nevet viselte. Az Adalékok a Lipótváros történetéhez kötet ide vonatkozó fejezete szerint a Bálvány elnevezés valószínűleg az ott kivágott Alianthus fáitól ered. (Az Alianthus németül Göttembaum, magyarul Bálványfa.) Más források szerint a Bálvány név egy esetleges félrefordítás eredménye, a Gödi utca helyett. 1941-től gróf Teleki Pál utca; 1945-től ismét Bálvány utca; majd 1953 óta Október 6. utca, az aradi vártanúk emlékére.[1] Az Október 6. utca és a Mérleg utca találkozásánál lévő négyemeletes, belsőudvaros historizáló sarokház Kompere Lajos és neje megrendelésére épült 1912-ben. Az ingatlan tulajdonosa 1928-tól a Textilház Részvénytársaság.[2] Eredeti tervek hiányában mind a tervező, mind pedig a kivitelező kiléte ismeretlen. Budapest Főváros Levéltárának Tervtár részlegében egy kisteher felvonó üzembe helyezéséről találunk 1989-es keltezésű dokumentumokat, illetve az is kiderül, hogy 1991-ben a Mérleg utcai homlokzat kisebb áttervezéseken esett át. Az új portálbejárat tervezője bizonyos Welsz Katalin volt. [3] A ház érdekessége, hogy itt működött a Rotschild család három divatházának egyike. A három divatház a gyakorlatban különböző társadalmi rétegek igényeit hivatott kielégíteni: az édesapánál, Rotschild Ábrahámnál (Bálvány utca 4.) az osztrák “felső tízezer”; az édesanyánál a konzervatívabb divat iránt érdeklődő hazai középosztály, leányuknál, Rotschild Kláránál pedig a fiatal arisztokraták, valamint a legújabb divatirányzatot követő tehetősebb hölgyek vásároltak. [4]

    FORRÁSOK

    [1] Adalékok a Lipótváros történetéhez, 2. kötet. Budapesti Városszépítő Egyesület, Budapest, 1988. 210-235. o., Déry Attila: Belváros – Lipótváros: V. kerület. Terc, Budapest, 2005. 235. o.

    [2] Adalékok a Lipótváros történetéhez, 2. kötet. 1988:217

    [3] Budapest Főváros Levéltára Tervtár

    [4] http://fdk.hu/tanulmanyok/letunt-idok-eltunt-divatok/ii-akik-es-ahol-a-divatra-hatnak-a-divat-kozpontjai/

    Do you know something about this house? Share with us at the budapest100@kek.org.hu email address!

    Houses nearby