This content is not yet translated to English. Please let us know, if you can contribute to this website with translations, which we highly appreciate.

Egyszer volt, hol nem volt: a Ritz szálló

1/1
Content

    Részletek

    Ez a terület is tartogat százéves emléket: a mai Intercontinental Hotel helyén kezdetben két bérpalota állt. Az egyik épületet Gottgeb Antal tervei alapján készítették el (1867-1871 között) Stein Náthán részére, aki a világhírű Stein Antal Kelet-kutató édesapja volt. A koraekletikus stílusban épült, négyemeletes, 6 csonkagúlában csúcsosodó, Oppenheimer Ignác faragta kariatidákkal díszített bérpalotát sajnálatos módon nem érezték otthonuknak a lakók: lassacskán mindannyian kiköltöztek az Eötvös utcai épületből. A tulajdonos Stein 1891-ben eladta a palotát a Magyar-Francia Biztosító Társaság Rrt.-nek, akik 1895-ben Illits József hotelmágnásnak adták tovább, aki viszont 1909-ben adott túl rajta a londoni Ritz Hotel Developement Company számára. Az épület ennek köszönhetően sajnos lebontásra került, a helyére 1910 és 1913 között építették a 120 lakosztályos, ötemeletes luxusszállodát Sós Aladár és Fellner Sándor tervei alapján. A XVI. Lajos francia király stílusában megépített hotel minden akkori luxussal fel volt szerelve: olvasó-, fogadó-, bálterem, tető- és télikert, bár, grillszoba, kávéház, étterem, szállodai fűtés. A hotelt sem kímélte az I. világháború: sajnos 1916-ban csődbe ment.

    Ezt követően a Dreher-konszern vette meg és Duna-palota néven üzemeltette tovább. Ebben az időben jónéhány híres személyt látott vendégül a szálloda: VIII: Edward angol király, Rabindranáth Tagore irodalmi Nobel-díjas író, George Creel, California kormányzója, Sir Richard Winn Livingstone klasszika-filológus, gróf zsombolyai Csekonics Pál földbirtokos, állandó lakóként pedig gróf Pálffy-Daun József országgyűlési képviselő.

    A Grand Hotel Dunapalota egészen 1945-ig működött luxusszállodaként, amikor is bombatalálat érte, aminek köszönhetően teljesen kiégett. Idén januárban lett volna 100 éves.

    A teljes cikk, képekkel, letölthető itt

    (a kiemelt kép a Fortepan 82608 számú képe, Klösz György 1916-os felvétele, az adományozó a BFL)


    Szerző: Lézó Nóra

    Cikksorozatunkban a 2013-as Budapest100-hoz kötődő személyekről, eseményekről írnak szerzőink.