This content is not yet translated to English. Please let us know, if you can contribute to this website with translations, which we highly appreciate.

A Budapest100 bemutatja: KÖZ/ZÖLD

1/1
Content

    Részletek

    2025. május 22-25. között 15. alkalommal rendezzük meg a Budapest100 nyitott házak fesztiválját, ahol a városi zöldfelületek kérdéskörét járjuk körbe. Mára a mindennapjainkat meghatározzák azok a kérdések, mint a városok klímatudatossága, az ökoszisztémák diverzitása, a levegőminőség, vagy épp a velünk együtt élő állat-, növény-, rovarvilág fontossága. Ennek egyik fontos színtere nem más, mint legszűkebb környezetünk, a házaink.

    Városaink zöldfelületei fontos szerepet játszanak a hőszigetek megszüntetésében, és növény-, állat-, és rovarvilág sokszínűségében. A nagy közparkok mellett azonban házaink által határolt kisebb-nagyobb “oázisok” is nagy hatással vannak ránk és környezetünkre. A téma lehetőséget ad sokféle korú épület megszólítására, amellett, hogy a város aktuális alakulásáról szóló párbeszédhez is jó alapot jelent.

    A fesztivál idei témaválasztása nem egy konkrét korszakra vagy helyszínre koncentrál, ezért lehetőséget ad sokféle korú épület megszólítására, ahogy a városi zöldfelületek sokszínűségének bemutatására is. A téma lehetőséget ad nem csak az építész szakma, de a tájépítészek, botanikusok, biológusok, kertészek, és minden olyan szakterület megszólítására is, amik a városi ökoszisztémával, kertek, parkok létrehozásával, gondozásával foglalkoznak. Emellett a Budapest100 továbbra is a lakók és a közösségek ünnepe, így arra keresi a választ, hogy ők miként tehetnek együtt lakóhelyük zöldítéséért.

    Az eseményt megelőző több mint féléves kutatási folyamat és a programok során olyan izgalmas kérdésekre keressük majd a válaszokat, mint:

    • Mi mindent jelenthet egy lakóközösségnek egy zöldellő udvar? Hogyan kapcsol össze szomszédokat egy közösen gondozott kert?
    • Miként teremthetünk összhangot a történelmi épületek és a modern zöldítési megoldások között?
    • Hogyan vonhatók be a helyi közösségek a zöldítési projektekbe, és milyen módszerekkel lehet növelni a lakók környezettudatosságát?
    • Milyen növények és ökológiai megoldások a legalkalmasabbak különböző városi környezetekben, figyelembe véve a helyi adottságokat?
    • Milyen szerepet játszhatnak a városi “mikrozöldfelületek”, például tetőkertek, belső udvarok, zöldfalak, közösségi kertek a biodiverzitás növelésében?
    • Milyen innovatív technológiák vagy módszerek segíthetik a zöldfelületek fenntartható kialakítását?
    • Melyek a leghatékonyabb stratégiák a különböző szakmák – építészek, tájépítészek, biológusok, kertészek – közötti együttműködés előmozdítására?

    2025. május 24-25-én bemutatjuk azokat a házakat, kerteket, udvarokat, ahol a közösségek másoknak is példát mutatva járnak élen környezetük zöldítésében. Ünnepeljük együtt, hogy ezek a városi “zöldszigetek” milyen fontos részét képezik városunknak, házainknak és közösségeinknek.

    A program a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.