This content is not yet translated to English. Please let us know, if you can contribute to this website with translations, which we highly appreciate.

1/1
Content

    Data and description

    Az épület a földszintjén 1911-ben megnyitott kávéházról Hadik-ház néven vált ismertté. A homlokzat szecessziós-eklektikus, néhol orientalizáló jegyeket mutat. A benne lévő műtermet egykor Csontváry Kosztka Tivadar bérelte. A kávéház a húszas években a környéken lakó Karinthy Frigyeséknek köszönhetően lett igazán felkapott hely: a magyar irodalom jelesei és a hozzájuk tartozó hölgyek is mind itt múlatták az időt.

    A Bartók Béla út 36-38. szám alatt álló épület a földszintjén 1911-ben megnyitott[1] kávéházról Hadik-ház néven vált ismertté. Építtetői Dr. Palócz Ignác orvos és felesége voltak, akik a megelőző évben a Kramer bankárcsaládtól vásárolták meg az építési telket.[2] Az eredeti terveket[3] Schwarcz Jenő készítette, aki a korban elég nagy népszerűségnek örvendett: többek között a szemközti Bartók Béla út 31., a Wesselényi utca 18., valamint a saját részre építtetett Király utca 51. is az ő tervei alapján készültek.[4] A kivitelezést Mann József építőmesterre bízták, akinek a Bartók Béla út 41. alatt volt saját háza.[5] A vasbeton munkákat Biehn János műszaki irodája készítette, akik egyebek mellett a Magyar Királyi Országos Levéltár, illetve a Budapesti Műszaki Egyetem Kémiai (CH) épületén is dolgoztak.[6]


    Szemelvény forrása: Világ, 1917. 8. évf. 252. sz. p. 9. [ARCANUM]

    A homlokzat alakítását tekintve jelentős eltérések láthatóak az eredeti tervekhez képest, mivel azokon egy leginkább neobarokkba hajló, egyszerűbb, „régimódibb” verzió látható a ma álló szecessziós-eklektikus, néhol orientalizáló jegyeket mutató épület helyett. Úri környékről lévén szó, minden lakáshoz tartozott cselédszoba (és természetesen fürdő is), az udvari két szobásoktól a Fehérvári (ma Bartók Béla) útra néző második emeleti ötszobásig. Érdekesség, hogy a III. és IV. emeleti négyszobás – tehát a tehetősebbeknek tervezett lakások – a Bercsényi utcára néznek, ami talán a Fehérvári út növekvő forgalmának figyelembevételéről ad tanúságot. A házban összesen 30 lakást alakítottak ki, a legtöbbjük három szobával rendelkezett és ezek közül mind az utcára nézett. A padláson a megszokott munkahelyiségek (mosószoba, mángorló, vasaló, szárító) mellett pedig a Gárdonyi Géza térre néző műtermet építettek. A műtermet egykor Csontváry Kosztka Tivadar bérelte,[7] és mára legendássá vált a történet, ahogyan Gerlóczy Gedeon megmentette az utókornak a festő által örökül hagyott műveket.[8] Az oromzat ívébe illeszkedő, impozáns ovális ablakot az idők során sajnos négyzetesre cserélték, ami látványában sajnos semmiképp nem pótolja az eredeti megoldást.


    Hirdetés forrása: Az Est, 1918. 9. évf. 216. sz. p. 2. [ARCANUM]


    Hadik Kávéház, Budapest (1910-es évek)
    Kép forrása: MKVM [MaNDA] [leltári szám: VF_36_337]

    A ház története persze nem lenne teljes a Hadik kávéház említés nélkül. Saly Noémi kutatásai szerint[9] 1911-ben Téri Nándor nyitotta meg az intézményt, amely nevét a közeli Hadik laktanyáról kapta. A tisztek azonban nem érdeklődtek annyira a kávémérés iránt, így a tízes években többször is gazdát cserélt: 1912-től 1918-ig Somló Vilmos, 1918 és 1922 között Szívós Zsigmond, majd 1922-től a második világháborúig a legendás Kaiser család – Kaiser Adolf és fia, Kaiser Sándor – vezetése alá került. A kávéház a húszas években a környéken lakó Karinthy Frigyeséknek köszönhetően lett igazán felkapott hely: Déry Tibor, Tersánszky Józsi Jenő, Kosztolányi Dezső, Tóth Árpád, Füst Milán, Nagy Lajos, Hunyady Sándor, Heltai Jenő, Rejtő Jenő, és ami igazán összefogta a társaságot, a hozzájuk tartozó hölgyek is mind itt múlatták az idejüket.


    Bartók Béla út a Bertalan Lajos utcánál. Gárdonyi Géza szobra a mai Gárdonyi téren. Háttérben a Hadik kávéház, ekkor Szivárvány Áruház, balra a Bercsényi utca torkolata (1958)
    Kép forrása: Fortepan [HUNGARICANA] [képszám: 102816; adományozó: Budapest Főváros Levéltára / Városrendezési és Építészeti Osztályának fényképei; leltári jelzet: HU_BFL_XV_19_c_11]

    A második világháború után lassú pusztulásnak indult a hely. A kávéház helyén 1971-ben a Szivárvány Áruház nyitotta meg helyi üzletét, amely 1994-ben Humanic cipőbolttá avanzsált.[10] Különösen szívszorítóak a képek, amelyeken az egykori irodalmi fellegvár helyén rikító cégérekkel és graffitikkel csúfított falak éktelenkednek. Az elmúlt évtizedekben azonban a ház és a Hadik is megújult, és úgy tűnik, visszanyeri eredeti fényét.

    Do you know something about this house? Share with us at the budapest100@kek.org.hu email address!

    References

    1. FELTÖLTÉS ALATT
    2. Pesti Hírlap, 1909. 31. évf. 228. sz. p. 23.
    3. FELTÖLTÉS ALATT
    4. FELTÖLTÉS ALATT
    5. FELTÖLTÉS ALATT
    6. FELTÖLTÉS ALATT
    7. FELTÖLTÉS ALATT
    8. FELTÖLTÉS ALATT
    9. FELTÖLTÉS ALATT
    10. FELTÖLTÉS ALATT

    Happened earlier

      • 2021 September 10
        Friday
         
      • 22:00
         
      • 15:00 - 16:00
         
        Épülettörténeti séta Szij Barbara vezetésével
      • 2021 September 10
        Friday
         
      • 30:00
         
      • 16:30 - 17:15
         
        Bánkövi Bence (ThreeB) cselló koncertje

    Houses nearby