This content is not yet translated to English. Please let us know, if you can contribute to this website with translations, which we highly appreciate.

Data and description

Az egykori (Főherceg) Sándor tér, mai nevén Gutenberg tér 2. számú telken 1927-28 óta áll ez az eredetileg hatemeletes, mostanra viszont hat és félemeletes bérház.


Az előtérben lévő telek helyén épült később a Gutenberg tér 2., mögötte a Bródy Sándor (Sándor) utca 27 sz. látszik, ettől balra a Mária utca. A felvétel a Kőfaragó utcából készült (1914)
Kép forrása: FORTEPAN [HUNGARICANA] [képszám: 53646, adományozó: Szabó Lóránt]

A Fortepan honlapján megtalálható 1914-ben készült kép is jól mutatja, hogy milyen volt maga a tér, és a Gutenberg Otthonnal szemben található épület a Gutenberg tér 2. bérház építése előtt. A Háztól házig utcától utcáig. Történetek a megújuló palotanegyedről című könyvből is megtudhatjuk, hogy amikor a Gutenberg Otthont fényes ünnepségek keretei között 1907-ben megnyitották, a tér még őrizte az éppen ekkor épülő modern város és a vidékies kisváros kettősségét.[1]

Az épület építtetője köves-gyűri lovag Freystädtler Jenő pasa volt, aki apjának, a délvidéki származású Freystädtler Antalnak köszönhette hatalmas vagyonát. 1892-ben apja halálakor egyedüli fiúgyermekként hatalmas vagyont – csak Budapesten 5 ingatlant (3 házat) de Budapesten kívül több birtokot – örökölt.[2] A pasa személyét sok legenda övezi. „Mindenki ismerte, de igazán senki sem tudott róla sokat. Látványos passziói ellenére zárkózott ember volt, talán ezért is alakult ki körülötte annyi legenda.”[3] Az excentrikus és különc pasa – Krúdy Gyula leírása szerint „ragasztott bajszú, szinte álarcos lovag”.[4] – apja vagyonát nagy lelkesedéssel élete végére teljesen elköltötte.


Faragó Géza karikítúra Lovag Freystädtler Jenőről
Kép forrása: Róbert Péter: A zsidó pasa. Krúdy mégis realista író volt. Restancia

Több leírásban is megemlítik, hogy Freystädtler Jenő szenvedélyesen gyűjtötte a lovakat és a nőket:

" „Profi lovasként a lovak iránti szenvedélye kielégíthetetlennek bizonyult (…) Itt a Palotanegyedben, a Múzeum utcai palotájában külön szobában őrizte pasa- és katonai uniformisát, de a főváros legszebb vívótermét és egy hátborzongatóan érdekes lovagtermet is itt rendezett be. Ifjúságától kezdve nagy bolondja volt a nőknek is (…) Csoda-e, ha abban a bizonyos lovagteremben a fegyverek helyett a falakon régi szeretőinek lábáról készült szobrok sorakoztak – szépségük szerint arannyal, ezüsttel vagy csak bronzzal bevonva…”[5]
"

Jákó Amáliával, a Budapesti Színkör színésznőjével élete későbbi szakaszában találkozott Freystädtler Jenő. Amáliát lányává fogadta, és különböző ajándékokkal halmozta el – mai Gutenbenberg tér 2. számú telken található épület és a szomszédos Bródy Sándor utca 46-os szám alatti is ezek közé tartozott.[6] Kapcsolatuknak azonban szomorú vége lett. A válságnak is köszönhetően Freystädtler Jenő vagyonát nagyjából teljesen elvesztette, Amália pedig férjhez ment gyulai Gaál Andorhoz 1929-ben.[7]


Az eredetileg hatemeletes bérpalota.
Kép forrása: Bródy Sándor et al.: Az 50 éves Pesti Hirlap jubileumi albuma 1878-1928. Légrády Testvérek, Budapest, 1928. p. 664. [ARCANUM]

Freystädtler Jenő élete utolsó éveit szegényen élte le; később pereskedett is Amáliával, és a bíróság 1939-ben havi tartásdíj fizetésére is kötelezte a színésznőt.[8] Amália a Gutenberg tér 2. számú, neki épített házban élt egy egész emeletet elfoglalva, de nem engedte, hogy a lovag hozzá költözzön.[9]

" „Az idős lakók úgy emlékeznek, Freystädtler megjárta a koncentrációs tábort, onnan is Amáliához jött vissza, ám ő akkor sem fogadta be. Azt mesélik, hogy a vén különc ott halt meg a ház előtt, a Gutenberg téren, egy padon. Más mendemonda szerint azonban kórházban hunyt el, egy-két évvel a háború után. Csak a ruhája és két üres befőttesüveg maradt utána.”[10]
"

Ahogyan az a házon lévő emléktábla is írja, építőmestere Delmár Béla volt, és a kor egyik híres építőmestere, Érdi Zsigmond tervezte. Az építésekor saroktornyokat és tetősisakot viselő ház eredetileg is világos színű vakolatfestéssel készült. Az épület homlokzatdíszei a bábos korlát és az idők során eltűnt két szobor volt, amelyek két lovagot mintáztak.[11] A lakóház belső udvarán a kor szokásának megfelelően függőfolyosó található, amelyet kovácsoltvas korlátok díszítenek.

Do you know something about this house? Share with us at the budapest100@kek.org.hu email address!

References

  1. Takács Rita - Káldi Emese - Szekeres Júlia - Kalcsó Kitti: Háztól Házig utcától utcáig. Történetek a megújuló palotanegyedről. Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat, Budapest, 2017. p. 27.
  2. Kövér György: Békebeli agglegénykedések. Freystädtler Jenô memoárjában. In: Láczay Magdolna, dr. (szerk.): Rendi társadalom – polgári társadalom 16. Nôk és férfiak… avagy a nemek története. Nyíregyházi Főiskola Gazdaságtudományi Kar, Nyíregyháza, 2003. p. 42.
  3. Csordás Lajos: Freystädtler Jenő pasa, a legendák lovagja. In: Népszabadság - PestVidék melléklet, 2000. november. p. 32.
  4. Kövér György: Békebeli agglegénykedések. Freystädtler Jenô memoárjában. In: Láczay Magdolna, dr. (szerk.): Rendi társadalom – polgári társadalom 16. Nôk és férfiak… avagy a nemek története. Nyíregyházi Főiskola Gazdaságtudományi Kar, Nyíregyháza, 2003. p. 42.
  5. Takács Rita - Káldi Emese - Szekeres Júlia - Kalcsó Kitti: Háztól Házig utcától utcáig. Történetek a megújuló palotanegyedről. Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat, Budapest, 2017. p. 30.
  6. Takács Rita - Káldi Emese - Szekeres Júlia - Kalcsó Kitti: Háztól Házig utcától utcáig. Történetek a megújuló palotanegyedről. Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat, Budapest, 2017. p. 31.
  7. Kövér György: Békebeli agglegénykedések. Freystädtler Jenô memoárjában. In: Láczay Magdolna, dr. (szerk.): Rendi társadalom – polgári társadalom 16. Nôk és férfiak… avagy a nemek története. Nyíregyházi Főiskola Gazdaságtudományi Kar, Nyíregyháza, 2003. p. 50.
  8. Magyar Országos Tudósító, 1939. január/1. 1939-01-11 [196]
  9. Csordás Lajos: Freystädtler Jenő pasa, a legendák lovagja. In: Népszabadság - PestVidék melléklet, 2000. november. p. 32.
  10. Csordás Lajos: Freystädtler Jenő pasa, a legendák lovagja. In: Népszabadság - PestVidék melléklet, 2000. november. p. 32.
  11. Takács Rita - Káldi Emese - Szekeres Júlia - Kalcsó Kitti: Háztól Házig utcától utcáig. Történetek a megújuló palotanegyedről. Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat, Budapest, 2017. p. 27.

Houses nearby

BESbswy