Nemes Aurélia, Paksi Borbála, Sok Júlia, Szántó Judit, a térélmény-kísérlet kutatói: Dúll Andrea (pszichológus, PhD DSc); Francsicsné Szántay Zsófia (építész); Keszei Barbara (pszichológus); Kurucz Attila (építész); Losonczi Anna (építész, DLA); Paksi Borbála (szociológus); Ragó Anett (pszichológus, PhD); Szabó Dániel (építész)
A Budapest100 építészeti-kulturális fesztivál, a közösségek és a város ünnepe, egy hétvége, ami közelebb hozza egymáshoz a városlakókat és a szomszédokat, és felhívja a figyelmet a körülöttünk lévő építészeti értékekre. A város szellemét a házak őrzik – a történeteket a lakók tudják továbbadni, és erre mindig jó alkalom a Budapest100 hétvégéje.
A program 2011-ben indult az OSA Archívum és a KÉK – Kortárs Építészeti Központ kezdeményezésére, az akkor épp százéves házak ünnepeként. 2016-tól új irányba indultunk, és városrészeket választottunk, mert az I. világháború alatt kevés új ház épülhetett. Először az akkor 120 éves Nagykörút vonalán nyitottuk meg az épületeket, majd a Rakpartok hosszában ünnepeltünk. 2018-ban nyitottunk a Térre, 2019-ben pedig a Bauhaus centenárium apropóján a budapesti koramodern építészet nyomába eredtünk. A 10. Budapest100 a lakóközösségek ünnepeként is szerveztük: bármelyik ház csatlakozhatott, kortól és elhelyezkedéstől függetlenül. A 11.Budapest100 a Covid járvány miatt haIasztva, de mégis volt és a II. világháború után – 1921-1930 és 1945-1957 között – épült, elkészült, átadott házakat mutatta be az újratervezés jegyében.
2023-ban nem kisebb alkalmat ünneplünk, mint Budapest 150. születésnapját. Ez alkalomból a következő Budapest100 visszatér az egyidős házak – most a százévesek helyett a 150 évesek – köszöntéséhez.
A 2022-ben négynaposra bővített városi fesztivál népszerűsége után a nyitott házak hétvégéje ismét egy szakmai konferenciával és egy sétanappal gazdagodik 2023. május 11-14. között. Ezen a hosszú hétvégén a Budapest100 egy múlttól a jövőig ívelő városi időutazásra invitálja a régi házak és városi történetek rajongóit, amelynek középpontjában Pest, Buda és Óbuda 1873-as egyesítése áll. A 150. évforduló kapcsán megismerhetjük, milyen volt a város másfél évszázaddal ezelőtt, hogyan fejlődött azóta, és milyen utak állnak előtte.
A cél ma is az eredeti: bemutatni a pincétől a padlásig a házakat, megismerkedni a lakókkal és hozzájárulni új közösségek kialakulásához. A Budapest100 eseményeit önkéntesek és lokálpatrióták szervezik a házak lakóinak, illetve a részt vevő intézmények képviselőinek segítségével. Minden program ingyenes.