This content is not yet translated to English. Please let us know, if you can contribute to this website with translations, which we highly appreciate.

1/1
Content

    Data and description

    A Rákóczi téri Vásárcsarnok szomszédságában található négyemeletes bérház 1929 és 1931 között épült Feldmann Dezső kereskedő megrendelésére. Az építész, Hofstätter Béla a kor egyik legjelentősebb modernista bérháztervező irodájának tulajdonosa volt. Az épület oldalán egy nagyobb “GARAGE” feliratot látunk, ami a házzal egyidős, az udvaron található melléképület funkciójára utal. Már az 1940-es évek Budapesti Távbeszélő Szaknévsorában is olvasható: “Omnia garage bérautó éjjel-nappal”.

    Róna Dániel visszaemlékezése a házról: ”A ház a családunk tulajdona volt. Ez valójában Rákóczi tér volt, de Feldmann Dezső, aki apukám nagybátyja volt, nem szerette volna, ha a Rákóczi téren lenne a háza. A garázs is az övék volt, emeletes, 2×50 autó, plusz benzinkút, Szendrő József üzemeltette, a másik nagybácsi. A második emeleten laktak Feldmannék. Dezső felesége volt Scheiner Erzsébet (a legidősebb a testvérek közül), és a nagymamám, Scheiner Magda ide költözött be apukámmal a háború után, mert Kunmadarasra, ahol laktak, nem mehettek, más lakott a házukban addigra. Feldmann Dezső Téglásról származott, Salamon testvére meghívására jött Budapestre (a harmadik testvérük Eszter, ő volt a legidősebb). Samu nadrágkereskedő volt a háború előtt és után is. A hatvanas években csak nála lehetett farmert venni. Dezső ruhaüzletet üzemeltetett a Rákóczi úton a testvére kölcsönpénzéből és a házat is így építette. Salamon fő adományozója volt a Nagyfuvaros utcai zsinagóga építésének, a neve ma is ki van írva. Feldmannék felett a harmadikon Szöllősi Sándor lakott a feleségével, Scheiner Jankával, a lányukkal, Szöllősi Ágival (később táncművész), aki apukám unokatestvére volt. Alatta az elsőn Szendrő József és Scheiner Ilona. A ház többi részét kiadtak bérbe. A házban volt egy kis bolt, ahol nagymamám egy üzletet üzemeltetett háború után rövid ideig.  Az utca felé voltak az üzletek. A ház 1956-ban megsérült a második emeleten.”

    Do you know something about this house? Share with us at the budapest100@kek.org.hu email address!

    Happened earlier

      • 2021 November 9
        Tuesday
         
      • 6:00
         
      • 10:00 - 18:00
         
        Közösségi
        Ékszerkészítő workshop [*REG]

        Rézlemezből biléta készítés, amikre a látogatók betűbeütővel tetszőleges szöveget tudnak majd maguknak felütni (pl.: név, rövid üzenet, BP100 logó)

         

        Regisztráció: 22vigutca@gmail.com (max. 50 fő/alkalom, 20 percenként 3 fő)

      • 2021 November 9
        Tuesday
         
      • 28:00
         
      • 16:00 - 17:00
         
        koncert
        GranCanada akusztikus koncert

    Houses nearby