Újabb elismerésben részesült a Budapest100
Részletek
A linzi Ars Electronica fesztiválon járt a Budapest100-at is szervező Kortárs Építészeti Központ csapata, hogy átvegye a Budapest100-nak járó oklevelet az Európai Unió Citizen Science díja kapcsán. A ”Humanities” kategóriában egy oknyomozó újságíró-kezdeményezéssel, egy digitális művészeti platformmal, egy innovatív helytörténeti gyűjteménnyel, és egy mesterséges intelligencián alapuló zenefejlesztési projekttel együtt kaptuk a megtisztelő említést.
Az Ars Electronica az Európai Bizottság nevében az IMPETUS projekt keretében 2023 óta adja át az Európai Unió Citizen Science díját. A citizen science, azaz közösségi vagy civil tudomány olyan tudományos kutatás, amelyet részben vagy egészben amatőr (vagy nem hivatásos) tudósok végeznek. A Budapest100 egyik alappillére is ehhez hasonló, bár a szokásos citizen science módszertanoktól annyiban eltér, hogy nemcsak az adatgyűjtést foglalja magába, hanem a feldolgozást, a kutatási anyagok (esetünkben épületadatlapok) megírását is.
Kutató önkénteseink között minden évben számos olyan jelentkező van, akik a program során ismerkednek meg az épület- és várostörténeti kutatás alapjaival, legyen szó online vagy offline források megismeréséről. Sokan közülük először járnak például Budapest Főváros Levéltáraban (BFL), hogy építészeti terveket böngésszenek. Ezzel kapcsolatban a Budapest100 kutatásvezetői, illetve a levéltárosok is több workshopot tartanak nekik minden évben. Az önkéntesek által összeállított kutatásokat folyamatosan töltjük fel a Budapest100 honlapjára, ahol szabadon böngészhetőek. A BFL-lel való együttműködésünk keretében a kutatási anyagok hamarosan a Budapest Időgép felületén is elérhetőek lesznek, így egy platformon jelenhetnek meg a források és a belőlük kinyert tudásanyag.