Jelentkezz lakóházaddal zöldítési pályázatunkra!

A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) a 15. Budapest100-hoz kapcsolódóan zöldítési pályázatot hirdet budapesti lakóházaknak, hogy a közösségek együtt tegyenek saját környezetük szépségéért és élhetőségéért.
1/1
Tartalom

Részletek

Az idén tavasszal 15. alkalommal megrendezésre kerülő Budapest100 témája a városi zöldfelületek fontosságának bemutatása, megőrzése és fejlesztése a lakóközösségek aktív közreműködésével. Ennek jegyében az eseményt szervező Kortárs Építészeti Központ (KÉK) pályázatot hirdet budapesti lakóközösségek számára, hogy a belső udvaruk, gangjuk és tetőteraszaik zöldítésével hozzájáruljanak Budapest fenntarthatóbbá, barátságosabbá és élhetőbbé tételéhez.

Fotó © Schöff Gergely

Városaink zöldfelületei fontos szerepet játszanak a hőszigetek megszüntetésében, a növény-, állat- és rovarvilág sokszínűségében. A nagy közparkok mellett azonban a házaink által határolt kisebb-nagyobb “oázisok” is nagy hatással vannak ránk és környezetünkre.

  1. május 24-25-én a Budapest100 keretein belül bemutatjuk azokat a házakat, kerteket, udvarokat, ahol a közösségek másoknak is példát mutatva járnak élen környezetük zöldítésében. 

A zöldítési pályázattal lehetőséget szeretnénk teremteni budapesti lakóházaknak arra, hogy közösségi összefogással változtassanak lakókörnyezetük arculatán, és új, minőségi közösségi tereket hozzanak létre, amelyek hozzájárulnak mindennapi jóllétükhöz is. 

Kik pályázhatnak?

A pályázatra budapesti lakóközösségek jelentkezését várjuk:

  • Társasházak, amelyek aktívan részt kívánnak venni lakókörnyezetük zöldítésében.
  • Olyan közösségek, akik vállalják, hogy összefognak egy zöldítésre irányuló kisléptékű projekt megvalósítása érdekében, és hosszú távon gondoskodnak az elkészült zöldfelületekről..

 

Miben szeretnénk segíteni?

A pályázat keretében az alábbi projektelemek megvalósításához biztosítunk támogatást:

  • Belső udvarok zöldítése: Növényágyások, cserjék, fák telepítése; zöldfelületek újragondolása és kialakítása.
  • Gangok és közös terek növényesítése: Futónövények, virágládák kihelyezése, függőleges kertek létesítése, amelyek javítják az épület mikroklímáját.
  • Tetőkertek fejlesztése: Közös használatú, de (részben) kihasználatlan tetőteraszok zöldítése, közösségi ponttá alakítása.
  • Madár- és rovarbarát kertek: Zöldfelületek tervezése és kialakítása, amelyek elősegítik a városi biodiverzitás növelését.

Itt mindenki nyer?

Támogatóinknak köszönhetően a pályázaton induló összes lakóközösség jutalomban részesül, amellyel belekezdhetnek lakókörnyezetük zöldítésébe. Ezenfelül a pályázat során három kiemelt díjazottat nevezünk meg, akiket nagy értékű (150.000-200.000 Ft közötti) kertészeti támogatásban részesítünk. A nyereményeket támogatóként az Oázis Kertészet és az Életfa Permakultúra biztosítja.

A jelentkezőknek ezenfelül lehetősége van részt venni 1 db online és 1 db offline  szakmai tanácsadáson a permakultúra-tervezés alapjairól, az élelmiszerbiztonságról, és a vízgazdálkodás kérdéseiről. 

A szakmai zsűri által elbírált pályázatok nyertesei terveik megvalósításához eszközöket, alapanyagokat és növényeket kapnak meghatározott értékben. A támogatás felhasználható az alábbiakra:

  • Kerti szerszámok (ásók, kapák, metszőollók stb.)
  • Növények (fák, cserjék, évelők, egynyári virágok)
  • Növénytartók, virágládák, futtatórácsok
  • Talaj és tápanyagok (termőföld, mulcs, komposzt)
  • Madáretetők és egyéb, biodiverzitást segítő eszközök

 

Fotó © Ránki Dániel

Mi alapján döntünk?

  1. Közösségi összefogás: A projektben részt vevő lakók száma és elkötelezettsége, valamint a projekt közösségépítő céljainak megfogalmazása.
  2. Környezeti hatás: A projekt várható hatása a környezetre, például a mikroklíma javítása és a biodiverzitás növelése.
  3. Esztétikai és funkcionális érték: A tervezett zöldítés látványos, harmonikus és jól használható kialakítása.
  4. Fenntarthatóság: A zöldítés fenntartható eszközökkel történő kialakítása és hosszútávú gondozásának biztosítása.

Kiemelten fontosnak tartjuk – a Budapest100 szellemiségével összhangban –, hogy a megvalósult projekt a lakóközösség egészét szolgálja, és a jövőben elősegítse a lakók közösségi programjait, teret adjon egymás megismerésére. 

Kik döntenek?

  • Dezsényi Péter, a FŐKERT kertészeti főigazgatója
  • Boross Gábor, az Oázis Kertészet társtulajdonosa
  • Márkuly István, az Életfa Permakultúra vezetője 
  • Kertész Monika, a KÉK Közösségi Kertek projektvezetője
  • Csala Kata és Mudra András, a Budapest100 projektvezetői 

Mire van szükség a pályázáshoz?

  • Kitöltött pályázati adatlap, melyben feltöltésre kerülnek az alább felsorolt dokumentumok
  • Fotódokumentáció a jelenlegi állapotról
  • Zöldítési terv, amelyben szerepel a projekt rövid bemutatása, a zöldítés lakóközösség-építő céljai, valamint a gondozási terv
  • Rajzi dokumentáció: kézi vagy digitális rajz a tervezett növényekről és az elrendezésről
  • Költségvetési terv, amely tartalmazza az igényelni kívánt eszközöket és anyagokat
  • Közösségi szándéknyilatkozat: dokumentum, amely igazolja, hogy a lakóközösség többsége támogatja a projektet
  • Ház megnyitása a 2025-ös Budapest100-on: a három kiemelten díjazott lakóközösség vállalja, hogy április-május folyamán kivitelezi a terveket, és május 24-25-én megnyitják a házukat a látogatók előtt egy megadott nyitvatartási időben a hétvége során

Pályázat menete

2025. február 13. Pályázat meghirdetése
2025. február 13 – március 23.           Lakóközösségek jelentkezése
2025. március 24 – március 30. A zsűri értékeli a pályázatokat
2025. március 31. Eredményhirdetés, a győztesek értesítése
2025. április 1 – május 16. Kivitelezés
2025. május 24-25. Budapest100 hétvége, a házak megnyitása

Hogyan lehet jelentkezni?

Töltsétek ki a Budapest100 2025  KÖZ/ZÖLD // Zöldítsünk/Közösen! űrlapot, és csatoljátok hozzá a megfelelő adatlapokat és nyilatkozatokat, amiket alábbi linkeken tudtok letölteni: 

*Közgyűlési támogató nyilatkozatot is elfogadunk. Ennek benyújtása esetén kérjük, hogy a teljes lakóközösséget tájékoztassák a pályázat beadásáról. 

Jelentkezési határidő

A pályázat beadási határideje: 2025. március 23. 23:59

Kapcsolat és információ

Ha bármilyen kérdésed van, fordulj hozzánk bizalommal a budapest100@kek.org.hu címen vagy a +36 20 341 6688 telefonszámon.

Tegyük együtt zöldebbé és élhetőbbé Budapest lakóépületeit!