Erzsébet körút 40-42. lakóépület
Data and description
A négyemeletes lakóház a Dob utca és az Erzsébet körút sarkán áll. Historizáló, neoreneszánsz stílusban épült 1888-ban, Hubert és Móry építészek tervei alapján. (Hozzájuk köthető többek között a Kőbányai Sörgyár néhány épülete.)
A ház Erzsébet körút felőli homlokzatának középső tengelyében helyezkedik el a főbejárat. Felette, az első emeleten tekintélyes erkély található. Az első emeleti ablakok timpanonjai gazdagon díszítettek.
Az első emeletet erőteljesen kiugró párkány választja el a második emelettől. A második emelettől kezdve a ház téglaburkolatú, ez éles kontrasztot képez az alsóbb szintekkel.
A Dob utcai homlokzat hasonló mintázatot mutat, itt az első emeleti ablakokhoz francia erkélyek társulnak.
A bérháznak két, téglalap alakú belső udvara is van, amelyeket a lépcsőház választ el egymástól. A Dob utca felé eső udvarban került sor a liftház kialakítására.
Az eredeti tervek szerint a 413 négyszögöles telekből 329 négyszögöl lett beépítve.
A ház pincével, padlással rendelkezik. A pincében több tárolóhelyiség található, egy 1889-es terv tanúsága szerint 9 nagyobb raktárat alakítottak ki fa tárolására.
1892-ben az Erzsébet körúti bejárat két oldalára kirakatot terveztek. Ez az átalakítás Gottlieb és Szikora mű- és bútorasztalosok nevéhez kötődik.
1917-ben a földszinten sütőkemencét létesítettek. Ekkoriban kávémérés és cukrászda is működött az épületben. (1907-1910 között az Andrássy kávéház üzemelt a földszinten.)
1935-ben pincelejárót létesítettek az egyik üzlethelyiségből. Ezeken a terveken új tulajdonosokkal találkozhatunk, a Mándy családdal. A családfő, Mándy Sámuel a magyar országgyűlés képviselőházának és felsőházának a tagja volt. Három fia, Sándor, Tibor és Pál társtulajdonosai lettek a lakóháznak.
Az 1930-as években több lakásleválasztás is történt a tulajdonosok megbízásával.
A padlástérben 1940-ben tűzfalakat alakítottak ki.
Egy 1942-es tervből tudhatjuk, hogy a ház szabadon álló sarkán (az Erzsébet körút és a Dob utca találkozásánál) torony volt, ezt azonban ismeretlen okok miatt lebontották.
A földszint napjainkban is üzlet- és szolgáltató helyiségeknek ad otthont.
Érdekesség a házzal kapcsolatban: 1909-ben itt élt Csók István festőművész.
Do you know something about this house? Share with us at the budapest100@kek.org.hu email address!
References
- HU BFL XV.17.d.329 Építési ügyosztályok tervtára (1873-2006)